Gözlük Modası Değişiyor

Gözlük Modası Değişiyor…

Son aylarda yapılan TV programlarında konuşmacılar, haber spikerleri, bilim adamları, sanatçılar, akademisyenler, klasik, yuvarlak, oval gözlük kullanarak yeni bir modaya öncülük ediyorlar.

Eski moda kalın saplı, dörtgen gözlükler uzun zaman gündemde kaldı. Artık bu modanın değişme zamanı da gelmişti. Yeni yuvarlak gözlüklerle izlenilen yüzler insanlara daha sempatik görünmeye başladı. Gözlük kaba görünümünden kurtulup insan yüzü ile daha uyumlu hale geldi. İnsana avantajlar ve konfor sunan moda daha uzun ömürlü, insana eziyet veren moda daha kısa ömürlü oluyor galiba. Bu da böyle bir modaydı.

Kış aylarında kalın giysileri, kapalı, yüksek konçlu, kalın tabanlı ayakkabıları tercih ederiz. Çünkü bu tür giysiler bizi soğuktan, kardan, buzdan korur. Biz de sağladıkları bu avantajlardan dolayı gönüllü olarak bunlara katlanırız. Fakat kalın saplı gözlükler bizi daha sıcak tutmaz, bizi herhangi bir olumsuzluktan korumazlar. Onların katlanmak zorunda olduğumuz bir üstünlükleri yoktur.

Bazen ince, hafif gövde ile uyumsuz kalın saplar gözlüğün veya camlarının kırılmasına bile neden olur. Kısaca bir numaralı gözlük çerçevesinin gövdesiyle saplarının ağırlığı, kalınlığı, rengi uyum içinde olmalı ve her ikisi birbirini bütünlemelidir.

Tabi ki gözlük üretiminde bir sürü, materyal, model, renk seçeneği vardır. Zaman zaman bunları hepsi de kullanılabilir. Asıl olan bu işi gözlüğün konforundan fazla taviz vermeden yapmaktır.

Gelecekte video çeken, mp3 çalan veya LED ışıklı bir gözlüğümüz olursa o zaman kalın saplı, ağır bir gözlüğü gönüllü olarak kullanabiliriz. Çünkü o bize fazladan bir avantaj sunuyor olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir