Eşarp Nedir? Eşarp Modelleri ve Eşarp Kültürü Üzerine

Tesettürlü hanımların kıyafetlerindeki tamamlayıcı unsurlardan bir tanesi olan eşarp, geçmişten günümüze farklı modellerde ve şekillerde üretilmeye devam etmektedir. Örtünmede eşarp kullanan tesettürlü hanım sayısı oldukça fazla olduğu gibi hanımlar eşarp yapımlarında değişik tarzlar kullanarak farklılık oluşturmaktadır. İpek, rayon gibi farklı kumaşlardan imal edilen eşarplar, kaliteleri ve görünüşleri ile birbirlerinden zaman zaman ayrı düşmektedirler. Birçok tesettür firması eşarp üretimlerinde yeni modeller ve renkler ile farklılık oluşturmaya devam ediyor. Eşarp kalitesi ile kendini fark ettiren bir tesettür ürünü olduğu için kalitesiz bir eşarp kullanıcısını yoracağı ve rahatsız edeceği gibi zamanla şekli bozularak kötü bir hal almaya da başlayabilir. Bone ile kullanımı oldukça rahat olan iğne yardımı ile şekillendirilir ve günlük hayatta rahatlıkla kullanılabilir. Muhafazakar hanımların tercih ettiği eşarp modelleri onları şık ve hoş gösterdiği gibi rahatta ettirmelidir.

Eşarp modelleri oldukça fazla olduğu için her zevke ve beğeniye hitap etmektedir. Değişik desenler ve renklerde eşarp modellerinin yanı sıra sadeliği seven tesettürlü bayanlar için tek renk eşarplarda mevcuttur. Şıklığı ve rahatlığı bir arada ilerletmek için tercihlerinize özen göstererek rahat bir yaşantı sürebilirsiniz.

Eşarp üretimi yapan öncü firmaların haricinde yan sanayi olan nitelendirilen firmalar imitasyon ürünler üretmektedirler. Beğenilen markaların özellikle genç nesil’e hitap etmeye başladığını günlük yaşantınızda rahatlıkla fark edebilirsiniz. Renk renk ve cıvıl cıvıl olan eşarplar birçok tesettürlü hanımın örtüsü olarak gözlenmektedir.

Piyasadaki eksikliklerden bir tanesi de eşarp tasarımcılarının oldukça az olmasıdır. Bu yüzden üretici firmalar son zamanlarda modacılarla çalışmaya başlamıştır. Zaman zaman koleksiyon tasarımlarında yer alan modacılar eşarp tasarımı yaparak bu piyasaya renk katmaya çalışıyor. Lakin yine de eşarp tasarımlarında eksikliği olan ülkemiz yurt dışından gelen tasarımlar üzerinden değişiklik yaparak üretim yapıyorlar özellikle Çin’den gelen eşarp modellerini kullanan üretici firmalarda var. Aynı zamanda İtalya’daki desen stüdyoları ile çalışan firma sayısı da oldukça fazla gözükmektedir. Dolayısıyla sezon trendlerinin büyük bir kısmını eşarplara yansıtabiliyorlar. Ama bu durum, eşarplarda kültürümüze özgü motiflerin olmasını zorlaştırıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir