Düğünlerde Pırlanta Tercihi

Dünyada son yıllarda gerçekleşen düğün takıları trendlerindeki değişim ülkemizde de etkili oldu. Eskiden düğün törenlerinde sıklıkla tercih edilen klasik altın setler ve geleneksel takılar, gelinlerin seçimlerini değişen trendlere uydurmasıyla hızlı bir şekilde pırlanta setler ile yer değiştirdi. Hatta bu değişim sürecinde, özellikle tektaş yüzükler bir fenomene dönüştü ve kadınların her gün kullandığı bir takı haline geldi. Gelin adayları artık geleneksel takılardan çok, tek taş pırlanta yüzüklerden setlere kadar pırlantayı tercih eder hale geldiler.

Özellikle toplumların tabanında yer alan insanların, pırlantanın saray kültürüne ait olduğu ve sadece üst düzey geliri olan insanların alabileceği düşüncesi, pırlanta firmalarının son 50 yıldır süregelen etkili reklamlarıyla nihayet kırıldı. Elmas madenlerinin sayıca fazlalaşması da pırlantanın geniş bir toplumsal kesime yayılmasında etkili oldu tabii ki.

Ham elmas fiyatlarının tarihi düşünüldüğünde, son 20 yıl oldukça iyi sonuçlar verdi ve elmas artık satın alınabilir hale geldi. Ülkemizde de bu süreç benzer bir şekilde işledi ve insanlar artık pırlanta fiyatlarından korkmayıp gönül rahatlığıyla alışverişlerini yapabiliyor durumuna geldiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir