Moda Nedir?

Moda nedir’ Sadece kıyafet mi’ Modanın sözlük anlamı: bir toplumda bir zaman dilimi içerisinde öne çıkan giyim tarzlarını ifade etmekle birlikte, sadece giyim değil genel davranışlar, sanat, mimari, edebiyat ve yemek gibi bir çok konuyu da içine alan ve bir süre etkin olan toplumsal bir beğeniyi de anlatmak için kullanılmaktadır. Türk Dil Kurumu tarafından yayımlanan Türkçe sözlükte ise moda kelimesi birkaç şekilde tanımlanmaktadır. Bu tanımlar: ‘Değişiklik gereksinimi veya süslenme özentisiyle toplum yaşamına giren geçici yenilik.’ , ‘Belirli bir süre etkin olan toplumsal beğeni, bir şeye karşı gösterilen aşırı düşkünlük.’ , ‘Geçici olarak yeniliğe ve toplumsal beğeniye uygun olan’.

Dünya da moda başkentleri sayılan belli kentler vardır. Bu kentler New York, Milano, Paris ve Londra’ dır. Modanın kalbi işte bu şehirlerde atar. Moda haftaları, defileler, moda günleri, fuarlar vs bu şehirlere bambaşka bir hava katar. Bu tür etkinlikler ile adını duyuran diğer şehirler ise; öne çıkan diğer şehirler ise; Dubai, Berlin, Tokyo, Roma, Miami, Hong Kong, São Paulo, Sidney, Barcelona, Madrid, Viyana, Yeni Delhi ve Los Angeles’ dir.

Günümüzde moda denildiğinde akla hep kıyafet gelir. Fakat moda sadece giysi değildir. Moda; müziktir, sanattır, edebiyattır, tiyatrodur, yemektir vs. Peki moda, pahalı olan şeyi almak demek midir’ Kesinlikle hayır! Bir çok pahalı şey vardır ki, beş para etmez aslında. Hatta o şeylere nasıl ve neden para verirler anlamam. Mantıklı bir gerekçesi var mı acaba derim ama, aklıma tek gelen şey şu: bazı insanlar parayı nereye götüreceklerini bilmedikleri için, bir noktadan sonra saçmalıyorlar. Hele birde işe zevksizlikleri de girince, iş çığrından çıkıyor haliyle.

Bana göre, şık giyinmek değil önemli olan. Akıllıca olan rahat giyinmektir, yoksa diğer türlü başkaları için giyinmiş olursunuz. Artık dünya değişti. Malın tek başına pahalı olması ya da şık olması yeterli değil. Esneklik, rahatlık önemli. Farklı olup ürettiği malını satmak adına didinen korkak modacıların ışığı sönüyor. Evet dünya değişiyor, moda kavramı değişiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir